Pižmovka domácí

 

Chov tohoto plemene zrušen.

Hlava: dosti velká, dobře klenutá, s plochým čelem, kačer má na temeni a horním krku prodloužené peří, které vytváří charakteristický "účes". Obličej, okolí očí a kořene zobáku jsou neopeřené, pokryté jemnějšími bradavicemi - bradavičnatost nemá svou šířkou přesahovat šířku hlavy; nad kořenem zobáku sahá až k nosním dírkám a vytváří půlměsíc bez hlubších prohlubní, v jehož středu vyrůstá nečleněný válcovitý hrbolek; u kachen je bradavičnatost méně výrazná.

Oči: dosti velké, posazené téměř ve středu hlavy, barvy podle zbarvení peří, u starších zvířat vždy světlejší.

Zobák: středně dlouhý, ke hrotu se poněkud zužuje, rovný, se zahnutým nehtem, barvy podle zbarvení peří.

Krk: silný, lehce esovitě prohnutý, pod hlavou zřetelně zúžený, směrem dolů se rozšířuje a přechází vpředu plynule v prsa, vzadu v zaobleném úhlu v záda; u kachny je krk kratší.

Postava (trup): trup protáhlý, velmi široký, méně hluboký, vodorovně nesený, bez kýlu a podbřišku. Záda velmi široká, dlouhá, mírně příčně i podélně klenutá, téměř vodorovná. Prsa dlouhá, široká a plná, poněkud výše nesená. Břicho dlouhé, nepříliš výrazné, ale přesto plné, dobře zaoblené, bez kýlu a podbřišku.

Křídla: dlouhá, sahají až do poloviny ocasu, výše nasazená, s širokými letkami.

Ocas: velmi dlouhý, široký, na konci zaoblený, bohatě opeřený, pokračuje v linii zad.

Nohy: Holeně zcela zakryté peřím, viditelné jen v dolní části. Běháky kratší, silných kostí, plovací blány poněkud více vykrojené, drápy ostře zahnuté, barvy podle opeření.

Opeření: přilehlé.

Barva: Bílé: bílá barva bez žlutého nádechu po celém těle, zobák světle růžový s tmavšími červenými nepravidelnými skvrnami a světlým nehtem, oči modrošedé, běháky žluté. Černé: sytě černá barva s leskem po celém těle, lesk na zádech a křídlech zelený, na ostatních částech těla přechází do fialova; zobák a běháky černé, oči světle hnědé, podsada tmavě šedá.
Modré: rovnoměrná, nepříliš tmavá, výrazná modrá barva po celém těle, jednotlivá pera mají po obvodu úzký tmavší lem, daný odlišnou strukturou okraje pera; zobák a běháky téměř černé, oči světle hnědé.
Divoké: základní barva je sytě černá s leskem po celém těle, lesk na zádech a krytu křídel je zelený, na ostatních částech těla přechází do fialova, na prsou a břichu je purpurově hnědý; ve velkých krovkách křídelních vytváří několik bílých per souvislou plochu, která se u starších zvířat zvětšuje; zobák na kořeni černohnědý, ke špičce přechází do modravě pročervenalé masové barvy, s tmavým nehtem, oči světle hnědé, běháky černé.
Modře divoké: základní zbarvení je rovnoměrná, nepříliš tmavá, výrazná modř, jednotlivá pera mají po obvodu úzký tmavší lem, daný odlišnou strukturou okraje pera; ve velkých krovkách křídelních vytváří několik bílých per souvislou plochu, která se u starších zvířat zvětšuje; zobák na kořeni téměř černý, ke špičce přechází do modravě pročervenalé masové barvy, s tmavým nehtem, oči světle hnědé, běháky téměř černé.
Hnědě divoké: základní barva je rovnoměrně hnědá, letky, kryt křídel, kryt ocasu a ocas jsou v tmavším hnědém tónu se zeleným leskem; ve velkých krovkách křídelních vytváří několik bílých per souvislou plochu, která se u starších zvířat zvětšuje; podsada světle šedohnědá, zobák načervenalý s tmavšími červenými nepravidelnými skvrnami, na kořeni někdy mírně hnědě pigmentovaný, oči světle hnědé, běháky žluté.
Bílé s černou kresbou: základní barva je bílá; pravidelnou kresbu tvoří větší souvislé černé plochy na těchto partich těla: na temeni hlavy a na šíji, na zádech, na ramenních letkách, na vnitřních křídelních krovkách, na ocase a na bocích v místě holení; zobák na kořeni černý, postupně ke špičce přechází do modravě červené barvy - posuzuje se mírně; oči většinou šedozelené, někdy světle hnědé, ale obě stejné - posuzují se mírně; běháky žluté, často černě skvrnité.
Bílé s modrou kresbou: základní barva bílá, pravidelnou kresbu tvoří větší souvislé modré plochy na těchto partiích těla: na temeni hlavy a na šíji, na zádech, ramenních letkách, vnitřních křídelních krovkách, ocase a bocích v místě holení; modré peří má po obvodu jednotlivých per úzký tmavší lem, daný odlišnou strukturou okraje pera; zobák na kořeni téměř černý, postupně ke špičce přechází do modravě červené barvy - posuzuje se mírně; oči většinou světle šedomodré, někdy světle hnědé, ale obě stejné - posuzují se mírně; běháky žluté, někdy černě skvrnité.
Černé bíle strakaté: základní barva černá s leskem; lesk na zádech a krytu křídel je zelený, na ostatních částech těla přechází do fialova, kresbu tvoří poměrně pravidelně rozmístěná bílá pera jednotlivě nebo v menších skupinách, přičemž počet bílých per je větší v partiích hlavy, krku a prsou a bývá směrem k zádi; ruční letky jsou černé, loketní letky zpravidla bílé a tvoří ve složeném křídle bílé zrcadlo; rejdováky jsou černé, krajová pera jsou většinou bílá; oči většinou světle hnědé, někdy světle šedomodré, ale obě stejné - posuzují se mírně; zobák na kořeni černý, postupně ke špičce přechází do modravě červené barvy - posuzuje se mírně; běháky žluté, většinou černě skvrnité.

Výlukové vady: podbřišek, bílé peří ve větším rozsahu u černých nebo modrých, chybějící "účes" u kačerů, černé skvrny na zobáku a běhácích ve větším rozsahu u bílých, silně opeřený obličej, velmi nepravidelná kresba u bílých s černou kresbou a u černých bíle strakatých.

Malé vady: černě pigmentovaná bradavičnatost u barevných rázů s výjimkou bílého, slabší účes, menší počet bílých per v krycím opeření u divoce zbarvených, modrých, černých, modře divoce zbarvených a hnědě divoce zbarvených, černá skvrna na hlavě u mladých bílých.