Kachny divoké

Kachna divoká je naší největší plovavou kachnou. Narozdíl od kachen potápivých, má delší trup, nekolébavou chůzi a čtyři prsty spojene plovací blánou. Kachna divoká dorůstá délky 50-63 cm a váží 0,8-1,4kg. Dokáže vyvinout rychlost letu až 65km/hod. Dožívá se až 29 let. Samice je zbarvená do hněda s bíle olemovanou modrou částí křídla (zrcátko). Nohy má stejně jak samec červené až oranžové.  Samec je ve svatebním šatě více barevný . Zelená hlava, žlutý zobák, bílý obojek, kaštanově hnědá hruď, modrozelená křídla a našedlé břicho. Na křídle má jako samice modré zrcátko.

Kachna divoká patří mezi největší vodní žravce.

V době hnízdění (březen-duben) vytváří samice se samcem dočasný pár. Sameček se dvoří svými uměleckými plaveckými kousky a vybírá místo pro hnízdo, které však staví samice. Samci samice pronásledují v době před hnízděním. Proto můžeme vidět  na začátku roku jak samici pronásleduje více samců. Hnízdo ze stonků a listí bývá důmyslně ukryto na zemi pod keřem, v trsech trávy, na stromech i v dutinách. Vystláno je prachovým peřím. Po 25-30 dnech sezení se líhne 7-14 mláďat. Samice mláďata nekrmí, pouze je za potravou vodí cca 50-60 dnů. Pokud je hnízdo umístěno výše, tak mláďata skáčí z hnízda na zem. Přežijí i několikametrový pád. O mláďata pečuje sama samice až do vzletnosti ve stáří 1,5měsíce. 

Standard převzat ze stránek ČSCH.

 

CharakteristikaČástečně domestikovaný původní zoologický druh Kachna divoká euroasijská - Anas platyrhynchos platyrhynchos L., chovaný především za účelem produkce většího množství kachňat k lovu. Je známá také jako Kachna březňačka. Ve 2. polovině 20. století byla v některých chovech křížena pro zvýšení snášky s menšími plemeny domácích kachen, zejména kampbelkou. Toto křížení se projevilo negativně zvětšením tělesného rámce, pozměněním některých znaků typu, zhoršením létavosti a částečnou ztrátou pudu sezení na vejcích. Chovným cílem je ustálení všech znaků původního (nepokříženého) divokého druhu, při zachování poněkud vyšší úrovně snášky. Kachna divoká je nenáročná, temperamentní a výborně létá. V přírodě žije v monogamii, má zachován pud stavby hnízd, sezení na vejcích a vodění mláďat. Kachny snáší v jedné snášce obvykle 7 - 13 vajec, v intenzivním polodivokém chovu až 45 vajec, se skořápkou různých odstínů zelenavé, modrozelené, žlutozelené nebo smetanově žluté barvy. Minimální hmotnost násadových vajec je 45 g, maximální 60 g.
 
Plemenný typDivoce zbarvená kachna malého tělesného rámce, s vodorovně neseným, podlouhlým, lehce zavalitým a pěkně zaobleným trupem, s nižší hlavou a s mírně proláklým zobákem. 
VV: velmi malý nebo naopak velký rámec, výrazné znaky hrubší konstituce, typ kachny zakrslé nebo vysokohnízdící létavé
Plemenné znaky kačera :
Hlava : menší, podlouhlá, s lehce stoupajícím plochým čelem, se zaobleným temenem a s nevýraznými lícemi 
VV: velká, hrubá, kulatá, plochá; klenuté, hranaté, nebo vysoké čelo
Zobákspíše jemnější, středně dlouhý až delší, nižší, v horní linii mírně proláklý, plynule přecházející do linie plochého čela; olivově zelený až zelenožlutý s černým nehtem
VV:  hrubý, krátký, výrazné zhrubnutí u kořene, zlom v přechodu do linie čela; olověně šedý, oranžový, žlutý 
Očivýše posazené, poměrně velké; hnědé
Trup : menší, jemnější, podlouhlý, lehce zavalitý, s dobře zaoblenou spodní částí a málo klenutou horní linií; vodorovně nesený
VV: velký, hrubý, krátký, vysoko nesený
Záda středně dlouhá, do stran zaoblená, mírně klenutá, plynule přecházející do linie ocasu
VV: krátká, silně klenutá
Prsa dobře zaoblená, dopředu vyklenutá, plná 
VV: vysoko zvednutá, plochá
Břichoplné, ale méně výrazné, hladké
VV: spuštěné, podbřišek
Krk kratší až středně dlouhý, nepříliš silný, jen velmi lehce zahnutý
VV: dlouhý, silný
Křídladlouhá, dosahující nad kořen ocasu, výše nasazená, k trupu pevně přilehlá
VV: krátká
Ocasponěkud delší, vodorovně v ose trupu nesený, plynule pokračuje v linii zad, uzavřený
VV: zvednutý
Nohypostoj je přiměřeně široký, středně vysoký
VV: velmi nízký nebo naopak velmi vysoký postoj
Holeněkratší, nevýrazné, skryté v opeření
VV: zřetelně vystupující z opeření     
Běhákyjemné, středně dlouhé, uprostřed trupu posazené; oranžově červené až oranžové s tmavými drápy
VV: dlouhé, hrubé, krátké; šedé    
Opeření tvrdší, husté, přilehlé
VV: měkké, řídké, odstávající
Plemenné znaky kachnyV hlavních plemenných znacích shodná s kačerem, má však poněkud menší rámec. Zobák má oranžově hnědý až hnědý, po stranách žlutooranžový, na slemeni většinou tmavý, nebo i tmavě skvrnitý a s černým nehtem. Běháky má oranžově žluté až oranžově červené, většinou s tmavým tónováním a s tmavými drápy
VV: žlutý, zelený, černý nebo olověně zbarvený zobák; velmi tmavé běháky  
Zbarvení peří:      barevný ráz č. KA 01A - Divoké - typ II

Kačer: Hlava a krk až k bílému, úzkému, na zadní straně neuzavřenému krčnímu proužku jsou modrozelené s výrazným kovovým leskem; spodní část krku a prsa jsou čokoládově hnědé až červenohnědé, ostře ohraničené od zbarvení boků a břicha, někdy s velmi slabým náznakem bílých koncových lemů jednotlivých per; boky, břicho a holeně jsou stříbřitě šedé s jemným tmavším perlením a toto zbarvení přechází v zadní části před podocasníkem do čistě bílé barvy; záda jsou tmavá, směrem dozadu postupně až černá; kostřec s kačírkem jsou černé se zeleným leskem; podocasník je černý; kryt křídel je stříbřitě šedý s přechodem do hnědé; ruční letky jsou hnědé; loketní letky vytvářejí na křídlech lesklé modrozelené, vpředu a vzadu černě a bíle lemované zrcátko; spodina křídel je krémově bílá; rejdováky jsou uprostřed tmavě šedé a po stranách bílošedé.

Kachna: Zbarvení převážné většiny těla je středně hnědé, téměř jednotného odstínu, jen spodní část trupu bývá většinou o něco světlejší až krémově hnědá; hlava je středně hnědá, v oblasti čela, temene a v okolí očí zpravidla tmavě tónovaná, někdy s náznakem dvou souběžných poněkud světlejších proužků po stranách; krycí peří na těle s výjimkou hlavy a horní části krku má v ploše několikanásobnou, tmavou hnědočernou, podkovovitou kresbu, která někdy přechází ve spodní části trupu do čárkování nebo tečkování; ruční letky jsou hnědé; loketní letky vytvářejí na křídlech lesklé modrozelené, vpředu a vzadu černě a bíle lemované zrcátko; spodina křídel je krémově bílá; rejdováky jsou hnědé až krémově hnědé s tmavší kresbou.

VV:
kačera zahnědlá hlava; zcela nebo téměř chybějící krční proužek; široké bílé koncové lemy per na prsou; chybějící perlení na bocích.
kachny velmi nevyrovnaná barva; silně pročernalá hlava s kovovým leskem, krémově bílé proužky po stranách hlavy; velmi světlé hrdlo, velmi světlá až bílá spodní část trupu; silně rozmazaná podkovovitá kresba, slitá kresba na zádech, převážně nebo zcela chybějící kresba ve spodní části trupu; velmi světlé až bílé rejdováky.

 

Hmotnost

do 1 roku: kačer 0,9 - 1,1 min. 0,8 max. 1,3
 
 
                             
                           kachna 0,7 - 0,9 min. 0,6 max. 1,2
 
 
nad 1 rok:    kačer 1,0 - 1,4 min. 0,9  max. 1,6
 
 
                           kachna 0,8 - 1,2 min. 0,7 max. 1,4

 

Velikost kroužku :  kačer - 11 mm,   kachna - 11 mm 

Zbarvení peří:      barevný ráz č. KA 01A - Divoké - typ II

Kačer:    Hlava a krk až k bílému, úzkému, na zadní straně neuzavřenému krčnímu proužku jsou modrozelené s výrazným kovovým leskem; spodní část krku a prsa jsou čokoládově hnědé až červenohnědé, ostře ohraničené od zbarvení boků a břicha, někdy s velmi slabým náznakem bílých koncových lemů jednotlivých per; boky, břicho a holeně jsou stříbřitě šedé s jemným tmavším perlením a toto zbarvení přechází v zadní části před podocasníkem do čistě bílé barvy; záda jsou tmavá, směrem dozadu postupně až černá; kostřec s kačírkem jsou černé se zeleným leskem; podocasník je černý; kryt křídel je stříbřitě šedý s přechodem do hnědé; ruční letky jsou hnědé; loketní letky vytvářejí na křídlech lesklé modrozelené, vpředu a vzadu černě a bíle lemované zrcátko; spodina křídel je krémově bílá; rejdováky jsou uprostřed tmavě šedé a po stranách bílošedé.

Kachna:    Zbarvení převážné většiny těla je středně hnědé, téměř jednotného odstínu, jen spodní část trupu bývá většinou o něco světlejší až krémově hnědá; hlava je středně hnědá, v oblasti čela, temene a v okolí očí zpravidla tmavě tónovaná, někdy s náznakem dvou souběžných poněkud světlejších proužků po stranách; krycí peří na těle s výjimkou hlavy a horní části krku má v ploše několikanásobnou, tmavou hnědočernou, podkovovitou kresbu, která někdy přechází ve spodní části trupu do čárkování nebo tečkování; ruční letky jsou hnědé; loketní letky vytvářejí na křídlech lesklé modrozelené, vpředu a vzadu černě a bíle lemované zrcátko; spodina křídel je krémově bílá; rejdováky jsou hnědé až krémově hnědé s tmavší kresbou.

VV:
kačera zahnědlá hlava; zcela nebo téměř chybějící krční proužek; široké bílé koncové lemy per na prsou; chybějící perlení na bocích.
kachny velmi nevyrovnaná barva; silně pročernalá hlava s kovovým leskem, krémově bílé proužky po stranách hlavy; velmi světlé hrdlo, velmi světlá až bílá spodní část trupu; silně rozmazaná podkovovitá kresba, slitá kresba na zádech, převážně nebo zcela chybějící kresba ve spodní části trupu; velmi světlé až bílé rejdováky.

 
Zbarvení peří:      barevný ráz č. KA 01A - Divoké - typ II
 
Kačer:    Hlava a krk až k bílému, úzkému, na zadní straně neuzavřenému krčnímu proužku jsou modrozelené s výrazným kovovým leskem; spodní část krku a prsa jsou čokoládově hnědé až červenohnědé, ostře ohraničené od zbarvení boků a břicha, někdy s velmi slabým náznakem bílých koncových lemů jednotlivých per; boky, břicho a holeně jsou stříbřitě šedé s jemným tmavším perlením a toto zbarvení přechází v zadní části před podocasníkem do čistě bílé barvy; záda jsou tmavá, směrem dozadu postupně až černá; kostřec s kačírkem jsou černé se zeleným leskem; podocasník je černý; kryt křídel je stříbřitě šedý s přechodem do hnědé; ruční letky jsou hnědé; loketní letky vytvářejí na křídlech lesklé modrozelené, vpředu a vzadu černě a bíle lemované zrcátko; spodina křídel je krémově bílá; rejdováky jsou uprostřed tmavě šedé a po stranách bílošedé.

Kachna:    Zbarvení převážné většiny těla je středně hnědé, téměř jednotného odstínu, jen spodní část trupu bývá většinou o něco světlejší až krémově hnědá; hlava je středně hnědá, v oblasti čela, temene a v okolí očí zpravidla tmavě tónovaná, někdy s náznakem dvou souběžných poněkud světlejších proužků po stranách; krycí peří na těle s výjimkou hlavy a horní části krku má v ploše několikanásobnou, tmavou hnědočernou, podkovovitou kresbu, která někdy přechází ve spodní části trupu do čárkování nebo tečkování; ruční letky jsou hnědé; loketní letky vytvářejí na křídlech lesklé modrozelené, vpředu a vzadu černě a bíle lemované zrcátko; spodina křídel je krémově bílá; rejdováky jsou hnědé až krémově hnědé s tmavší kresbou.

VV:
kačera zahnědlá hlava; zcela nebo téměř chybějící krční proužek; široké bílé koncové lemy per na prsou; chybějící perlení na bocích.
kachny velmi nevyrovnaná barva; silně pročernalá hlava s kovovým leskem, krémově bílé proužky po stranách hlavy; velmi světlé hrdlo, velmi světlá až bílá spodní část trupu; silně rozmazaná podkovovitá kresba, slitá kresba na zádech, převážně nebo zcela chybějící kresba ve spodní části trupu; velmi světlé až bílé rejdováky.